
📌 Maaş ve gelir rakamları hakkında: Bu yazıda geçen maaş ve gelir aralıkları yaklaşık değerlerdir; resmî bir tabloya dayanmayabilir ve zamanla eskir. Kamu maaşları kadro, derece, kıdem ve katsayıya göre hesaplanır; kesin tutar için ilgili kurumun ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın duyurularını, özel sektörde ise iş ilanı ve sözleşmeyi esas alın.
Son Güncelleme: Ekim 2026 | Bu içerik en güncel bilgilerle hazırlanmıştır.
İlgili İçerikler: TUS Rehberi | TUS Taban Puanları | En Yüksek ve En Düşük Puanlı Branşlar
TUS sonuçlarına baktığında cildiye taban puanlarını görüyorsun ve gözlerin faltaşı gibi açılıyor: 70, 75, hatta 80+ puanlar. "Bu kadar yüksek olması normal mi?" diye düşünüyorsun. Koçluk süreçlerimizde cildiye hedefleyen adayların ilk tepkisi genellikle şok, ardından "yapabilir miyim" sorusu geliyor. ÖSYM'nin açıkladığı 2026/1 yerleştirme sonuçlarına göre cildiyede yerleşenlerin en yüksek puanı 83,08, en düşük taban puanı ise 59,01 oldu; programların en küçük puanlarının ortalaması 72,54'tü.
Peki neden bu kadar yüksek? Sadece "rahat branş" algısı mı, yoksa daha derin nedenler mi var? İşte mentorluk perspektifimizden cildiye puanlarının arkasındaki gerçek dinamikler, trend analizi ve bu branşı hedefleyenler için stratejik öneriler.
Cildiye Taban Puanları: 2023/1 – 2026/1 Trendi
Cildiye puanları yüksek ama her dönem yükselmiyor: programların en küçük puanlarının ortalaması yedi dönemde 69,64 ile 73,32 arasında dalgalandı. Aşağıdaki tablo tüm dönemleri gösteriyor; bu trendi anlamak, hedef puanı belirlemek için önemli.
| Dönem | Kontenjan | Yerleşen | En Küçük Puan | En Büyük Puan | Ortalama Taban |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026/1 | 306 | 304 | 59,01 | 83,08 | 72,54 |
| 2025/2 | 326 | 325 | 53,38 | 83,67 | 73,32 |
| 2025/1 | 256 | 253 | 66,08 | 85,00 | 72,02 |
| 2024/2 | 293 | 293 | 53,40 | 84,21 | 72,30 |
| 2024/1 | 257 | 257 | 56,87 | 80,87 | 69,64 |
| 2023/2 | 355 | 354 | 64,08 | 84,91 | 72,74 |
| 2023/1 | 249 | 249 | 62,48 | 81,61 | 71,96 |
Kaynak: ÖSYM TUS yerleştirme sonuçları (2023/1–2026/1). En küçük ve en büyük puan tüm programlar içindir; ortalama taban, programların en küçük puanlarının ortalamasıdır (Rehber Panda hesaplaması).
Tablodan çıkan sonuç: Cildiyede ortalama taban yedi dönemin altısında 71,96 ile 73,32 arasında kaldı; yalnız 2024/1'de 69,64'e indi. Kontenjanın %98,8 ile %100'ü her dönem doldu. Detaylı kurumsal verilere TUS taban puanları aracımızdan ulaşabilirsin.

Cildiye Neden Bu Kadar Popüler? 6 Temel Neden
Koçluk sürecimizde cildiye hedefleyen birçok adayla çalıştık. Her birinin motivasyonu farklı olsa da, ortak temalar var. İşte cildiye popülerliğinin arkasındaki altı temel neden:
1. İş-Yaşam Dengesi
Cildiye, tıpta en düşük nöbet yoğunluğuna sahip branşlardan biri. Acil servisle iç içe değilsin, gece nöbetleri nadiren oluyor ve mesai saatleri çoğunlukla öngörülebilir. Bu, özellikle cerrahi branşların yıpratıcı tempusundan kaçan adaylar için çok çekici. Koçluk görüşmelerimizde "ben ameliyathane istemiyorum ama yüksek gelir istiyorum" diyen adayların büyük çoğunluğu cildiyeye yöneliyor.
2. Kozmetik ve Estetik Uygulamalar
Dermatoloji, medikal tedavinin yanı sıra kozmetik ve estetik uygulamalarla özel sektörde ek bir çalışma alanı sunuyor. Lazer tedavileri, botoks, dolgu, peeling gibi işlemler özel sektörde talep görüyor ve bunlar genellikle SGK kapsamı dışında — yani hasta cebinden ödüyor. Kazanç kuruma, şehre ve işlem yoğunluğuna göre çok değişir; tek bir rakam vermek yanıltıcı olur.
3. Düşük Malpraktis Riski
Cerrahi branşlarla karşılaştırıldığında malpraktis (tıbbi hata) riski düşük. Hayati tehlike oluşturan acil durumlarla karşılaşma olasılığı az. Bu hem stres açısından hem de hukuki risk açısından avantaj.
4. Özel Sektör Talebi
Dermatoloji uzmanları özel hastanelerde ve kliniklerde çalışabiliyor. Kendi kliniğini açma veya franchise kozmetik kliniklerde çalışma imkanı mevcut. Kozmetik uygulamaların yaygınlaşması bu talebi besleyen etkenlerden biri olarak görülüyor.
5. Çeşitli Hasta Profili
Dermatoloji, bebeklerden yaşlılara kadar geniş bir hasta yelpazesini kapsıyor. Monotonluk riski düşük çünkü cilt hastalıkları çok çeşitli: egzama, sedef, akne, cilt kanseri, enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar ve kozmetik problemler.
6. Cerrahi Branşlardan Kaçış Trendi
Bu belki de en kritik faktör. 2026/1'de genel cerrahide 533 kontenjanın 289'u, çocuk cerrahisinde 157 kontenjanın 63'ü doldu; cildiyede ise 306 kontenjanın 304'ü doldu. Koçluk sürecimizde gördüğümüz kadarıyla adayların bir kısmı iş-yaşam dengesini ön planda tutuyor ve cerrahi branşlardan uzaklaşıp cildiye gibi "yaşam kalitesi yüksek" görülen branşlara yöneliyor.
Cildiyenin "Dezavantajları": Kimsenin Konuşmadığı Gerçekler
Her şey göründüğü kadar pembe değil. Mentorluk deneyimimize göre, cildiye hakkında bilgiye ihtiyaç duyanlar sadece avantajları değil, dezavantajları da bilmeli.
- Yüksek rekabet: 2026/1'de cildiye programlarının en küçük puanlarının ortalaması 72,54'tü. Bu, TUS'un en üst diliminde performans göstermeyi gerektiriyor ki bu çok yoğun bir hazırlık süreci demek.
- Boş kontenjan beklememek gerek: Cildiye kontenjanı (2026/1'de 306) aile hekimliği (1.611), çocuk sağlığı (1.023) ya da iç hastalıkları (646) gibi geniş branşlardan azdır ve neredeyse tamamı doluyor (2026/1'de 304'ü). Genel cerrahi gibi branşlarda görülen boş kontenjan fırsatı cildiyede yok.
- Asistanlık dönemi beklentisi: Asistanlık sırasında müdahale alanı sınırlı olabilir. Özellikle üniversite hastanelerinde araştırma baskısı yüksek.
- Kozmetik odaklılık baskısı: Bazı cildiye uzmanları zamanla medikal dermatolojiden uzaklaşıp tamamen kozmetik işlemlere yöneliyor. Bu mesleki tatmini azaltabilir.
- Hasta beklentisi yönetimi: Kozmetik hastalar genellikle yüksek beklentiye sahip. "Mükemmel sonuç" baskısı stres yaratabiliyor.
Cildiye İçin Gerekli Puan Analizi
Cildiye hedefleyen adaylar için puan hedefi program bazında değişir. Kaç net gerektiği sabit değildir: ÖSYM neti her dönemin ortalamasına ve standart sapmasına göre puana çevirdiği için TUS puan hesaplama aracımızla netlerini puana çevirip hedef programın tabanıyla karşılaştırmak gerekir. 2026/1 cildiye verisinden örnekler:
| Program grubu | 2026/1 taban puanı |
|---|---|
| En yüksek tabanlı beş program (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde iki, Ankara, Gazi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültelerinde birer program) | 76,78 – 83,08 |
| Adıyaman, Rize, Erzurum ve Elazığ'daki eğitim araştırma ve şehir hastaneleri | 69,21 – 69,48 |
| En düşük taban (Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 1 kontenjan) | 59,01 |
| Tüm programların ortalaması (91 puanlı program) | 72,54 |
Bu tabloda dikkat çeken: üniversite hastanelerindeki en rekabetçi cildiye kontenjanları 76-83 bandında kapanırken, Adıyaman, Rize, Erzurum ve Elazığ gibi illerdeki hastanelerde bile taban 69'un üzerindeydi. 2026/1'de 91 puanlı programdan 12'sinin tabanı 70'in altında kaldı, yalnız biri 65'in altındaydı. Koçluk perspektifimizden: şehir tercihinde esnek olmak puan hedefini belirgin biçimde düşürmüyor; hedef programın son dönem tabanına tek tek bakmak gerekir.
Cildiye vs Diğer Popüler Branşlar
Cildiye yüksek puanlı tek branş değil. Karşılaştırma yapmak, hangi branşın sana daha uygun olduğunu görmek açısından faydalı. Aşağıdaki tablo 2026/1 yerleştirme verisini gösteriyor (ortalama taban: programların en küçük puanlarının ortalaması).
| Branş | Kontenjan | Yerleşen | Ortalama Taban | En Küçük Puan | En Büyük Puan |
|---|---|---|---|---|---|
| Deri ve Zührevi Hastalıkları | 306 | 304 | 72,54 | 59,01 | 83,08 |
| Göz Hastalıkları | 316 | 316 | 69,98 | 47,82 | 79,23 |
| Kulak Burun Boğaz Hastalıkları | 291 | 288 | 66,41 | 48,92 | 76,07 |
| Radyoloji | 366 | 362 | 63,69 | 45,16 | 78,25 |
| Kardiyoloji | 317 | 306 | 56,49 | 45,29 | 73,50 |
Bu karşılaştırmada cildiye, 2026/1'de ortalama tabanı en yüksek branş; göz hastalıkları ikinci, KBB üçüncü sırada. Kardiyoloji kontenjanı geniş olduğu için ortalama tabanı belirgin biçimde daha düşük kaldı (56,49). Nöbet yükü ve gelir kuruma ve çalışma biçimine göre değiştiği için bu tabloya konmadı. TUS tercih rehberimizde branş seçim stratejilerini detaylı ele alıyoruz.
Cildiye Hedefleyenler İçin Çalışma Stratejisi
70+ puan hedeflemek demek, TUS'un en üst diliminde performans göstermek demek. Koçluk sürecimizde cildiyeye yerleşen adayların ortak özellikleri:
- Dengeli net profili: Hem temel hem klinik bilimlerden yüksek net. Tek tarafa yüklenmiyorlar.
- Erken başlangıç: En az 12-15 ay önceden başlıyorlar. 6 aylık sprint ile cildiye puanına ulaşmak çok zor.
- Düzenli deneme sınavı: Haftada en az 1 deneme + detaylı analiz. Puanı izliyorlar, düşüşlerde hemen müdahale ediyorlar.
- Yüksek tekrar sıklığı: Aralıklı tekrar sistemini disiplinli uyguluyorlar. Unutma eğrisini yönetiyorlar.
- Plan B hazırlığı: Cildiyeye yetmezse göz veya KBB gibi alternatif branşları da tercih listesinde tutuyorlar.
TUS çalışma programı rehberimizden yüksek puan hedefli çalışma planlarını inceleyebilirsin.
Cildiye Puanları 2026'da Nasıl Seyretti?
2026/1'de cildiye programlarının en küçük puanlarının ortalaması 72,54 oldu; 306 kontenjanın 304'ü doldu. Son yedi dönemde (2023/1-2026/1) bu ortalama 69,64 ile 73,32 arasında kaldı. Sonraki dönemler için puan tahmini yapmak doğru olmaz, çünkü her sınavın zorluk düzeyi ve katılımcı profili farklı. Ama veriden şunları söyleyebiliriz:
- İstikrarlı yüksek ilgi: Cildiye, yedi dönemin altısında ortalama tabanı en yüksek branş oldu; bir dönemde (2024/2) ikinci sırada yer aldı.
- Dolu kontenjan: Yedi dönemin hepsinde kontenjanın %98,8 ile %100'ü doldu.
- Puanlar her dönem artmıyor: Ortalama taban dönemler arasında dalgalanıyor; yalnız 2024/1'de 70'in altına (69,64) indi.
Sonuç: Cildiye Gerçekten Sana Uygun mu?
Cildiye harika bir branş ama herkes için doğru tercih değil. Koçluk perspektifimizden sormamız gereken soru: "Cildiyeyi gerçekten ilgi duyduğun için mi istiyorsun, yoksa sadece rahat olduğu ve iyi kazandığı için mi?" Her iki motivasyon da geçerli ama sadece gelir ve konfor için gidiyorsan, asistanlık döneminde motivasyon kaybı yaşayabilirsin.
En sağlıklı yaklaşım: Cildiyeyi gerçekten istiyorsan, 70+ puan için gerekli yatırımı yapmaya hazır ol. Hedefin gerçekçi olduğundan emin olmak için deneme sınav sonuçlarını düzenli takip et. Ve her zaman bir Plan B'n olsun. TUS ana rehberimiz tüm bu süreci kapsamlı şekilde ele alıyor.
Sıkça Sorulan Sorular
TUS'ta cildiye için kaç net yapmak gerekiyor?
Kaç net gerektiği sabit değildir; ÖSYM neti her dönemin ortalamasına ve standart sapmasına göre puana çevirdiği için netini TUS puan hesaplama aracıyla puana çevirip hedef programın tabanıyla karşılaştırmalısın. 2026/1'de cildiye programlarının en küçük puanlarının ortalaması 72,54, en düşük taban 59,01, yerleşenlerin en yüksek puanı 83,08 idi. Her dönemin istatistikleri farklı olduğu için kesin bir net sayısı vermek mümkün değil.
Cildiye taban puanı neden bu kadar yüksek?
Ana neden arz-talep dengesi. Cildiye puanları her yıl artmıyor ama sürekli yüksek: 2023/1'den 2026/1'e ortalama taban 69,64 ile 73,32 arasında seyretti ve kontenjanın %98,8 ile %100'ü doldu. Cerrahi branşlarda boş kontenjan kalırken cildiyede kalmaması, branşa olan ilginin güçlü olduğunu gösteriyor. İş-yaşam dengesi beklentisi ve kozmetik uygulamaların yaygınlaşması bu ilgiyi besleyen etkenler arasında sayılıyor.
Cildiye asistanlığı ne kadar sürüyor?
Cildiye (Deri ve Zührevi Hastalıkları) asistanlık süresi 4 yıl (ÖSYM 2026 TUS kılavuzu Tablo 7). Bu süre çoğu 5 yıllık cerrahi branştan bir yıl kısa; nöbet yoğunluğu ise genellikle daha düşük. Asistanlık süresince poliklinik, yatarak hasta takibi, kozmetik uygulamalar ve araştırma rotasyonları yapılıyor.
Cildiye uzmanı ne kadar kazanıyor?
Kamuda uzman tabip maaşı branştan bağımsızdır: Temmuz 2026'da bekâr uzman tabibin temel net maaşı yaklaşık 103.250 TL'dir (döner sermaye hariç); taban ek ödeme (uzman için yaklaşık 39.901–56.739 TL net) ve nöbet saat ücreti (250,17 TL) ayrıca eklenir. Özel sektörde gelir; kuruma, şehre, kozmetik uygulama yoğunluğuna ve çalışma biçimine göre çok değişir, tek bir aralık vermek yanıltıcı olur.
Cildiye yerine hangi branşlar düşünülebilir?
Cildiye puanına ulaşamama ihtimaline karşı alternatif branşlar: Göz Hastalıkları (2026/1 ortalama tabanı 69,98), Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (67,55), KBB (66,41) ve Radyoloji (63,69; hasta teması görece az). Bu alternatifleri tercih listende bulundurmak stratejik bir yaklaşım.
Cildiyeye EAH'dan mı üniversiteden mi girmeli?
EAH'larda hasta yoğunluğu daha fazla, pratik deneyim daha hızlı kazanılıyor. Üniversitelerde araştırma imkanları daha iyi, akademik kariyer hedefleyenler için avantajlı. Puan olarak genellikle üniversite kontenjanları daha yüksek puan istiyor. Koçluk perspektifimizden: kariyer hedefine göre karar ver. Akademik kariyer istiyorsan üniversite, klinik pratik istiyorsan EAH.
⚖️ Disclaimer
Bu içerik sınav hazırlığı amaçlı bilgilendirme rehberidir. Resmi başvuru+sınav bilgileri için ÖSYM+ilgili kurum resmi sayfalarını doğrulayın. Sınav bilgileri için ÖSYM resmi kılavuzunu doğrulayın.