
Son Güncelleme: Ekim 2026 | Veriler: ÖSYM 2026-TUS 1. Dönem yerleştirme sonuçları.
İlgili İçerikler: TUS Rehberi | TUS Puan Hesapla | TUS Taban Puanları | TUS Kapsamlı Rehber
TUS puanını öğrendin, sıralaman belli oldu ama şimdi asıl soru geliyor: hangi branşa yetiyorsun ve hangisi gerçekten sana uygun? Bu iki soru arasında uçurum var. Çünkü puanın yettiği branşla mutlu olacağın branş her zaman aynı şey değil. ÖSYM'nin 2026-TUS 1. Dönem yerleştirme sonuçlarını branş branş incelediğimde tablo net: Dermatoloji, Plastik Cerrahi ve Göz Hastalıkları zirvede; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Acil Tıp ve Çocuk Cerrahisi en altta. Üstelik alt sıralardaki branşların bir kısmında kontenjanın önemli bölümü boş kaldı. Bu yazıda 41 branşın sıralamasını, 2023'ten bu yana yedi dönemlik eğilimleri ve tercih yaparken dikkat etmen gereken noktaları koçluk perspektifinden ele alıyorum.
TUS Branş Sıralamasında Genel Tablo: 2026 Verileri Ne Söylüyor?
2026-TUS 1. Dönem yerleştirmesi, önceki dönemlerde gördüğüm eğilimi bir kez daha teyit etti: puan tablosunun tepesinde poliklinik ağırlıklı, nöbet yükü görece hafif dallar var. Alt sıralarda ise uzun ameliyat saatleri ve sık nöbetle bilinen cerrahi branşlar ile hasta yükü yüksek dahili branşlar yer alıyor. Genel Cerrahi'de 533 kontenjanın 289'u, Çocuk Cerrahisi'nde 157 kontenjanın 63'ü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları'nda 1.023 kontenjanın 491'i doldu.
Bu tablo, adayların branş seçerken iş-yaşam dengesine verdiği ağırlığın arttığını düşündürüyor. Yine de her cerrahi dal geride değil: Plastik Cerrahi ikinci, Göz Hastalıkları üçüncü sırada ve ikisinde de kontenjanın tamamı doldu.
Nasıl hesaplandı? "Ortalama taban", ÖSYM'nin 2026-TUS 1. Dönem yerleştirme tablosunda o branştaki programların en küçük yerleştirme puanlarının ortalamasıdır (Rehber Panda hesaplaması). Program bazında puanlar bu ortalamanın çok altında ya da üstünde olabilir; tercih yaparken kurum bazındaki puana bak. Eğitim süreleri ÖSYM 2026 TUS kılavuzundaki Tablo 7'den alınmıştır.

En Yüksek Ortalama Tabanlı 10 TUS Branşı (2026/1)
İşte 2026-TUS 1. Dönem verisine göre ortalama tabanı en yüksek on branş:
| Sıra | Branş | Ortalama Taban | Kontenjan | Yerleşen | Eğitim Süresi |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Deri ve Zührevi Hastalıkları | 72,54 | 306 | 304 | 4 yıl |
| 2 | Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi | 70,83 | 209 | 210 | 5 yıl |
| 3 | Göz Hastalıkları | 69,98 | 316 | 316 | 4 yıl |
| 4 | Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları | 69,23 | 102 | 102 | 4 yıl |
| 5 | Tıbbi Genetik | 68,73 | 41 | 39 | 4 yıl |
| 6 | Nükleer Tıp | 68,01 | 47 | 46 | 4 yıl |
| 7 | Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon | 67,55 | 162 | 159 | 4 yıl |
| 8 | Ruh Sağlığı ve Hastalıkları | 67,44 | 229 | 228 | 4 yıl |
| 9 | Tıbbi Biyokimya | 66,86 | 54 | 53 | 4 yıl |
| 10 | Radyasyon Onkolojisi | 66,82 | 58 | 57 | 5 yıl |
İlk üç sıradaki branşların ortak özelliği poliklinik ağırlıklı çalışma, görece planlı mesai ve uzmanlık sonrası özel sektörde girişimsel işlemlerle gelir imkânı. Dermatoloji, elimizdeki 2023-2026 arası yedi dönemin altısında birinci sırada; tek istisna olan 2024/2'de yalnız 5 kontenjanı bulunan Spor Hekimliği'nin ardından ikinci oldu.
Listede laboratuvar ağırlıklı Tıbbi Genetik ve Tıbbi Biyokimya ile Nükleer Tıp da var. Ortak noktaları düşük kontenjan (41 ile 54 arası): kontenjan az olduğunda birkaç yüksek puanlı aday ortalamayı belirgin biçimde yukarı çekiyor. Radyasyon Onkolojisi de 58 kontenjanla onuncu sırada.
TUS tercih sürecinde doğru strateji belirlemek için TUS tercih rehberimize göz atmanı öneririm. Kurum kurum puanları görmek için TUS taban puanları aracını kullanabilirsin.
En Düşük Ortalama Tabanlı 10 TUS Branşı (2026/1)
Tablonun diğer ucunda cerrahi branşlar ile hasta yükü yüksek dahili branşlar var. Bu branşlarda kontenjan fazla, yerleşen sayısı ise çoğu zaman kontenjanın gerisinde kalıyor:
| Sıra | Branş | Ortalama Taban | Kontenjan | Yerleşen | Eğitim Süresi |
|---|---|---|---|---|---|
| 41 | Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları | 48,32 | 1.023 | 491 | 4 yıl |
| 40 | Acil Tıp | 48,86 | 589 | 443 | 4 yıl |
| 39 | Çocuk Cerrahisi | 49,83 | 157 | 63 | 5 yıl |
| 38 | Genel Cerrahi | 50,03 | 533 | 289 | 5 yıl |
| 37 | Kadın Hastalıkları ve Doğum | 50,90 | 506 | 389 | 4 yıl |
| 36 | Beyin ve Sinir Cerrahisi | 51,06 | 217 | 156 | 5 yıl |
| 35 | Aile Hekimliği | 51,31 | 1.611 | 1.231 | 3 yıl |
| 34 | Kalp ve Damar Cerrahisi | 51,71 | 166 | 126 | 5 yıl |
| 33 | Göğüs Cerrahisi | 51,81 | 104 | 71 | 5 yıl |
| 32 | Anesteziyoloji ve Reanimasyon | 52,25 | 561 | 498 | 5 yıl |
Burada iki ayrıntı dikkat çekiyor. Birincisi, Aile Hekimliği 1.611 kontenjanla en fazla kontenjana sahip branş; ortalama tabanı 51,31 ve kontenjanın 1.231'i doldu. İkincisi, en düşük ortalamalı üç branşta doluluk çok farklı: Acil Tıp'ta 589 kontenjanın 443'ü dolarken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları'nda yarısından azı (1.023'te 491), Çocuk Cerrahisi'nde ise 157'de 63 doldu. TUS'ta tercih yapabilmek için ilgili puanın en az 45 olması gerekiyor; bu branşlarda ortalama tabanın 45'e yakın olması, programların önemli bölümünün bu sınıra yakın puanlarla dolduğunu gösteriyor.
TUS puan hesaplaması hakkında detaylı bilgi için TUS puan hesaplama aracımızı kullanabilirsin.
Branş Bazlı Puan Trendleri: 2023'ten Bu Yana Neler Değişti?
Elimizdeki yedi dönemlik ÖSYM verisi (2023/1–2026/1), sıralamanın tepesinin ve dibinin oldukça sabit olduğunu, ortadaki branşların ise dönemden döneme yer değiştirdiğini gösteriyor. Öne çıkan hareketler şunlar:
Üst Grupta Yükselen ve İstikrarlı Branşlar
- Ruh Sağlığı ve Hastalıkları: Ortalama taban 2023/1'de 64,49 (11. sıra) iken 2026/1'de 67,44 (8. sıra).
- Dermatoloji: Yedi dönemde ortalama taban 69,64 ile 73,32 arasında; her dönem ilk iki sırada.
- Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon: Yedi dönemin tamamında 7. ile 9. sıra arasında; 2026/1'de 67,55.
- Radyasyon Onkolojisi: Kontenjanı dönemden döneme 11 ile 58 arasında değiştiği için sıralaması dalgalı (7. ile 12. sıra arası).
Alt Grupta Kalan ve Gerileyen Branşlar
- Aile Hekimliği: Kontenjan 2023/1'de 613 iken 2024/2'de 2.010'a çıktı; ortalama taban 58,09'dan 49,89'a indi. 2026/1'de 1.611 kontenjan, 51,31 ortalama.
- Genel Cerrahi: Yedi dönemin tamamında 34. ile 38. sıra arasında; 2026/1'de kontenjanın yalnız %54'ü doldu.
- Kalp ve Damar Cerrahisi: 2023/1'de 31. sıradayken 2026/1'de 34. sırada (51,71).
- Çocuk Cerrahisi ve Göğüs Cerrahisi: Ortalama tabanları yedi dönem boyunca 49 ile 53 arasında; 2026/1'de doluluk sırasıyla %40 ve %68.
Bu eğilimlerin sonraki dönemlerde de büyük ölçüde sürmesini beklerim; ancak kontenjandaki ani değişiklikler, özellikle küçük kontenjanlı branşlarda sıralamayı tek bir dönemde altüst edebiliyor.
Kontenjan Değişikliklerinin Branş Puanlarına Etkisi
Kontenjan ile ortalama taban arasında genellikle ters yönlü bir ilişki var, ama etkinin büyüklüğü branşa olan talebe bağlı. Verideki en net örnek Aile Hekimliği: kontenjan 2024/1'de 712 iken 2024/2'de 2.010'a çıktı, ortalama taban 56,02'den 49,89'a indi. Tersi yönde Plastik Cerrahi'de kontenjan 2024/1'deki 255'ten 2024/2'de 156'ya düştü; ortalama taban 66,89'dan 71,09'a çıktı.
Yüksek talep gören branşlarda ise kontenjan artışı ortalamayı her zaman düşürmüyor; çünkü bu branşlara yönelen aday havuzu zaten yüksek puanlı. Örneğin Dermatoloji'de kontenjan 2025/1'de 256 iken 2025/2'de 326'ya çıktı, ortalama taban ise 72,02'den 73,32'ye yükseldi.
TUS puan hesaplama ve net-sıralama ilişkisi rehberimiz, puanının hangi branşlara yeteceğini anlamanda yardımcı olabilir.
Kontenjan-Puan İlişkisi Özeti
| Durum | Etki | Verideki Örnek |
|---|---|---|
| Kontenjan artışı + yüksek talep | Ortalama sınırlı değişir, düşmeyebilir de | Dermatoloji (2025/1→2025/2: 256→326 kontenjan, 72,02→73,32) |
| Kontenjan artışı + düşük talep | Ortalama belirgin düşer, boş kontenjan artar | Aile Hekimliği (2024/1→2024/2: 712→2.010 kontenjan, 56,02→49,89) |
| Kontenjan azalışı + yüksek talep | Ortalama belirgin yükselir | Plastik Cerrahi (2024/1→2024/2: 255→156 kontenjan, 66,89→71,09) |
| Kontenjan azalışı + düşük talep | Ortalama az değişir, boş kontenjan azalır | Çocuk Cerrahisi (2023/2→2024/1: 140→79 kontenjan, 50,12→51,25) |
Puan Dışı Faktörler: Branş Seçiminde Nelere Bakmalısın?
TUS puanı tercihte ilk filtren ama son karar vericin olmamalı. Koçluk çalışmalarımda branş seçimi aşamasında en çok şu hataları görüyorum: sadece puanın yettiği en yüksek branşı yazmak veya sadece maddi kazancı düşünmek. Oysa uzmanlık eğitimi 3 ile 5 yıl süren bir maraton ve bu süreçte mutsuz olmak hem sağlığını hem kariyerini olumsuz etkiler.
Branş seçerken değerlendirmen gereken faktörler şunlar:
- Eğitim süresi: ÖSYM 2026 TUS kılavuzu Tablo 7'ye göre 3 yıl (Aile Hekimliği, Anatomi) ile 5 yıl (Genel Cerrahi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Kardiyoloji, Nöroloji gibi) arasında değişir; 6 yıllık TUS ana dalı yoktur. Bu süreyi göz ardı etme.
- Nöbet yoğunluğu: Cerrahi ve acil branşlarda nöbet sık; yönetmelik, uzmanlık öğrencisine üç günde birden sık nöbet yazılmasını yasaklıyor. Dermatoloji gibi poliklinik ağırlıklı dallarda nöbet yükü genellikle daha hafif.
- Hasta profili: Kronik hasta takibi mi istiyorsun yoksa akut müdahale mi? Bu tercih branş memnuniyetini doğrudan etkiler.
- Gelir potansiyeli: Kamuda temel maaş branştan bağımsızdır (ek ödeme branşa göre değişir); özel sektörde ise girişimsel işlem yapan branşlar belirgin fark yaratıyor.
- Akademik kariyer: Üniversitede kalıp akademik kariyer yapma planın varsa, bazı branşlarda kadro bulmak daha kolay.
- Şehir tercihi: Büyük şehirlerde rekabet daha yüksek; bazı branşlarda Anadolu'daki programlarda kontenjan bile dolmuyor.
Eğitim süresi ve branş detayları için TUS uzmanlık eğitimi süreleri rehberimize bakabilirsin.
Branş Seçiminde Koçluk Yaklaşımı: Adım Adım Karar Verme
TUS branş seçimi kararını verirken şu adımları takip etmeni öneririm. Bu adımlar, kararını yalnız puan tablosuna sıkıştırmadan vermene yardımcı olur:
Branş Seçim Adımları
- Puanını ve sıralamanı belirle: Gerçekçi bir puan aralığı oluştur. Sadece en iyi senaryoya göre plan yapma.
- 3-5 branş listesi oluştur: Puanının yettiği ve ilgi duyduğun branşları listele.
- Her branş için araştırma yap: O branşta asistan olan hekimlerle konuş. Günlük rutini, nöbet düzenini, iş yükünü öğren.
- Yaşam tarzı uyumunu değerlendir: 5 yıl sonra nasıl bir hayat istiyorsun? Aile planın, şehir tercihin, çalışma düzenin nasıl olmalı?
- EAH mi üniversite mi karar ver: Eğitim ve araştırma hastaneleri daha pratik odaklı, üniversiteler daha akademik odaklı eğitim verir.
EAH ve üniversite tercihi arasındaki farkları merak ediyorsan EAH mi üniversite mi rehberimize göz atabilirsin.
Sonraki Dönemlerde TUS Branş Sıralaması: Ne Beklemeli?
Yedi dönemlik veri ve genel eğilimler ışığında şu öngörülerde bulunabilirim (bunlar tahmindir, garanti değildir):
- Dermatoloji büyük olasılıkla zirvede kalacak; yedi dönemin tamamında ilk iki sıradaydı.
- Plastik Cerrahi kontenjanı sınırlı kaldıkça ilk üçte kalır; kontenjanının 255'e çıktığı 2024/1'de bile üçüncü sıradaydı.
- Göz Hastalıkları yedi dönemin tamamında ilk altıda yer aldı; üst sıralardaki yerini korumaya aday. Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ise 3. ile 9. sıra arasında dalgalanıyor. İkisi de 2026/1'de kontenjanının tamamını doldurdu.
- Psikiyatri'nin ortalama tabanı 2023'teki 63-64 bandından 2025-2026'da 67-68 bandına çıktı; bu eğilimin sürmesi olası.
- Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi ve Çocuk Sağlığı'nda boş kontenjan sorunu, kontenjanlar azaltılmadıkça sürecek gibi görünüyor.
- Radyoloji orta-üst grupta: 2026/1'de 16. sırada ve 366 kontenjanın 362'si doldu. Yapay zekâ tartışmalarına rağmen ilgi sürüyor.
Her TUS dönemi sürprizlere açık: kontenjan değişiklikleri, yeni açılan programlar ya da mevzuat değişiklikleri sıralamayı etkileyebilir.
TUS hazırlık sürecinde etkili bir plan oluşturmak için TUS çalışma programı rehberimizi inceleyebilirsin.
Sıkça Sorulan Sorular
TUS'ta en yüksek puanlı branş hangisi?
ÖSYM 2026-TUS 1. Dönem verisine göre ortalama tabanı en yüksek branş Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji): 72,54. Onu Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi (70,83) ve Göz Hastalıkları (69,98) izliyor. Dermatoloji 2023'ten bu yana yedi dönemin altısında birinci, birinde ikinci sırada.
TUS'ta en düşük puanla hangi branşlara girilebilir?
2026/1'de ortalama tabanı en düşük branşlar Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (48,32), Acil Tıp (48,86) ve Çocuk Cerrahisi (49,83) oldu. TUS'ta tercih yapabilmek için ilgili puanın en az 45 olması gerekiyor; bu branşlardaki programların önemli bölümü 45'e yakın puanlarla doldu, bir kısmında kontenjan boş kaldı. Düşük taban, bu branşların kolay olduğu anlamına gelmiyor; iş yükü ve çalışma koşulları ağır.
TUS branş seçiminde puan mı yoksa ilgi alanı mı öncelikli olmalı?
Deneyimlerime göre en sağlıklı karar, ikisinin kesişim noktasında veriliyor. Sadece puana göre karar veren adaylar uzmanlık eğitiminde mutsuz olabiliyor; sadece ilgi alanına göre karar verenler ise ulaşamayacakları hedeflere takılıp vakit kaybedebiliyor. Gerçekçi bir puan değerlendirmesi yap, ardından o puan aralığındaki branşları ilgi, yaşam tarzı ve kariyer hedeflerin açısından sırala.
Cerrahi branşların puanları neden düşük?
Adayların en sık dile getirdiği gerekçe yaşam kalitesi: 5 yıllık eğitim, sık nöbet, malpraktis kaygısı ve uzun ameliyat saatleri. Kamuda temel maaşın branştan bağımsız olması da risk-getiri dengesini cerrahinin aleyhine çeviriyor. Sonuç verilerde görülüyor: 2026/1'de Genel Cerrahi'de 533 kontenjanın 289'u, Kalp ve Damar Cerrahisi'nde 166 kontenjanın 126'sı, Göğüs Cerrahisi'nde 104 kontenjanın 71'i doldu. Ancak bu tablo her cerrahi dal için geçerli değil; Plastik Cerrahi, Göz Hastalıkları, KBB ve Ortopedi'de kontenjanın neredeyse tamamı doldu.
Radyoloji yapay zekâ nedeniyle değer kaybedecek mi?
Tercih verileri şimdilik bir değer kaybı göstermiyor: Radyoloji 2026/1'de 41 branş içinde 16. sırada (ortalama taban 63,69) ve 366 kontenjanın 362'si doldu. Yapay zekâ BT ve mamografi yorumlamada ön sınıflandırma gibi işlerde kullanılıyor; uzun vadede mesleği nasıl değiştireceği tartışmalı. Kararını "yapay zekâ radyoloğun yerini alacak mı" sorusuna değil, görüntüleme ve girişimsel işlemlere olan ilgine göre ver.
TUS'ta 60 puan hangi branşlara yeter?
2026/1 verisinde en küçük puanı 60 veya altında olan programların payı branşa göre çok değişiyor. Acil Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Aile Hekimliği, Anesteziyoloji ve Göğüs Cerrahisi'nde programların neredeyse tamamı; İç Hastalıkları'nda 113 programın 99'u, Kardiyoloji'de 112 programın 80'i, Ortopedi'de 117 programın 78'i bu eşiğin altında doldu. Üroloji'de bu sayı 103 programda 22'ye, Enfeksiyon Hastalıkları'nda 86 programda 9'a, Radyoloji'de 101 programda 8'e düşüyor. Bu, 60 puanla kesin yerleşeceğin anlamına gelmez; aynı dönemde senden yüksek puanlı adayların tercihleri belirleyici olur. Kararını program bazında ver.
Hangi branşlarda kontenjan dolmuyor?
2026/1'de doluluğu en düşük branşlar Çocuk Cerrahisi (157 kontenjanın 63'ü), Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (1.023'ün 491'i), Genel Cerrahi (533'ün 289'u), Göğüs Cerrahisi (104'ün 71'i) ve Beyin ve Sinir Cerrahisi (217'nin 156'sı) oldu. Aile Hekimliği'nde 1.611 kontenjanın 1.231'i, Acil Tıp'ta 589'un 443'ü doldu. Laboratuvar ve temel bilim dallarında ise doluluk genellikle yüksek; örneğin Tıbbi Mikrobiyoloji ve Tıbbi Biyokimya'da kontenjanın neredeyse tamamı doldu.
TUS branş sıralaması her dönem değişir mi?
Üst ve alt sıralar oldukça sabit, orta sıralar daha hareketli. Dermatoloji 2023-2026 arasındaki yedi dönemin tamamında ilk iki sırada; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Acil Tıp ise son üç dönemde ortalama tabanı en düşük üç branş arasında. Spor Hekimliği (2024/2'de yalnız 5 kontenjanla birinci) ve Radyasyon Onkolojisi gibi küçük kontenjanlı branşlarda tek dönemlik kontenjan değişikliği sıralamayı belirgin biçimde oynatabiliyor.
Sonuç ve Bir Koçluk Tavsiyesi
TUS branş sıralaması sana hangi kapıların açık olduğunu gösterir ama hangi kapıdan geçeceğine karar veren sensin. Puan tablolarına bakarak "en yüksek puanlı branşı hedeflemeliyim" demek yerine, kendine şu soruyu sor: "5 yıl sonra her sabah hangi branşta uyanmaktan mutluluk duyarım?" Bu sorunun cevabı, puan tablosundan daha değerli bir pusula olacaktır.
TUS hazırlık sürecinde kişiselleştirilmiş branş tercihi danışmanlığı ve koçluk desteği almak istersen bize 0531 333 9833 numarasından ulaşabilirsin. Tüm TUS içeriklerimiz için TUS Rehberi sayfamızı ziyaret et.
⚖️ Kaynak ve Uyarı
Puan, kontenjan ve yerleşen sayıları ÖSYM'nin TUS yerleştirme sonuç tablolarından (2023/1–2026/1), eğitim süreleri ÖSYM 2026 TUS kılavuzundaki Tablo 7'den alınmıştır; ortalama taban değerleri Rehber Panda hesaplamasıdır. Tercih öncesinde güncel kılavuzu ve sonuç tablolarını ÖSYM sayfasından doğrulayın.