
Son güncelleme: 3 Ekim 2026 · Aday sayıları ÖSYM'nin dönem sonuç açıklamalarından; kontenjan ve yerleşen sayıları ÖSYM yerleştirme tablolarındaki program bazlı verinin toplamından alındı. Tahmini değer kullanılmadı.
İlgili araçlar: TUS Kontenjan Analizi | TUS Taban Puanları | TUS Puan Hesaplama | TUS Rehberi
TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı), tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimine yerleşmek için girdiği, ÖSYM'nin yılda iki kez yaptığı sınavdır. Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri testlerinden 100'er soru olmak üzere 200 sorudan oluşur. Tercih yapabilmek için TUS puanının en az 45 olması gerekir.
Kısa cevap: 2026 Mart (1. dönem) TUS'a 29.766 aday girdi ve bunların 26.184'ü 45 barajını geçti. Bu dönemin yerleştirmesinde 10.155 kontenjana 8.237 aday yerleşti; 1.918 kontenjan boş kaldı.
Son Dönemlerde TUS'a Giren Aday Sayısı
| Dönem | Sınava giren aday |
|---|---|
| 2026 Mart (1. dönem) | 29.766 (26.184'ü 45 barajını geçti) |
| 2025 Ağustos (2. dönem) | 31.411 |
| 2025 Mart (1. dönem) | 26.245 |
2026 Mart dönemindeki katılım, bir yıl önceki Mart dönemine göre yaklaşık yüzde 13 arttı. Ağustos dönemlerinin daha kalabalık olması, yeni mezunların ilk fırsatta sınava girmesiyle açıklanır. 2026 2. dönem sınavı 23 Ağustos 2026'da yapıldı ve sonuçları 17 Eylül 2026'da açıklandı.

Dönemlere Göre Kontenjan ve Yerleşen Sayıları
| Dönem | Kontenjan | Yerleşen | Boş kalan | Doluluk |
|---|---|---|---|---|
| 2026 1. dönem | 10.155 | 8.237 | 1.918 | %81,1 |
| 2025 2. dönem | 10.438 | 8.443 | 1.995 | %80,9 |
| 2025 1. dönem | 8.880 | 7.546 | 1.334 | %85,0 |
| 2024 2. dönem | 8.113 | 7.090 | 1.023 | %87,4 |
| 2024 1. dönem | 10.035 | 8.558 | 1.477 | %85,3 |
| 2023 2. dönem | 12.127 | 9.652 | 2.475 | %79,6 |
| 2023 1. dönem | 8.794 | 7.794 | 1.000 | %88,6 |
Kaynak: ÖSYM yerleştirme sonuç tablolarındaki program bazlı kontenjan ve yerleşen sayılarının toplamı. Her dönemin ayrıntısı TUS kontenjan analizi aracında.
Son yedi dönemde kontenjanların yüzde 79 ile 89'u doldu; geri kalanı boş kaldı. Bu, "TUS'ta yer yok" algısının tam doğru olmadığını gösteriyor: sorun toplam kontenjan değil, adayların aynı branşlarda yoğunlaşması.
2026 Mart Döneminde Branşlara Göre Kontenjan ve Doluluk
Aşağıdaki tablo, 2026 1. dönemde en çok kontenjan açılan 15 branşı gösteriyor.
| Branş | Kontenjan | Yerleşen | Boş kalan | Doluluk |
|---|---|---|---|---|
| Aile Hekimliği | 1.611 | 1.231 | 380 | %76,4 |
| Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları | 1.023 | 491 | 532 | %48,0 |
| İç Hastalıkları | 646 | 549 | 97 | %85,0 |
| Acil Tıp | 589 | 443 | 146 | %75,2 |
| Anesteziyoloji ve Reanimasyon | 561 | 498 | 63 | %88,8 |
| Genel Cerrahi | 533 | 289 | 244 | %54,2 |
| Kadın Hastalıkları ve Doğum | 506 | 389 | 117 | %76,9 |
| Radyoloji | 366 | 362 | 4 | %98,9 |
| Kardiyoloji | 317 | 306 | 11 | %96,5 |
| Göz Hastalıkları | 316 | 316 | 0 | %100,0 |
| Deri ve Zührevi Hastalıkları | 306 | 304 | 2 | %99,3 |
| Nöroloji | 298 | 265 | 33 | %88,9 |
| Kulak Burun Boğaz Hastalıkları | 291 | 288 | 3 | %99,0 |
| Ortopedi ve Travmatoloji | 287 | 282 | 5 | %98,3 |
| Ruh Sağlığı ve Hastalıkları | 229 | 228 | 1 | %99,6 |
Tablo iki ayrı dünyayı gösteriyor. Göz hastalıkları, dermatoloji, radyoloji, kulak burun boğaz, ortopedi ve psikiyatri gibi branşlarda kontenjanın neredeyse tamamı doldu. Buna karşılık aile hekimliğinde 380, çocuk sağlığı ve hastalıklarında 532, genel cerrahide 244 kontenjan boş kaldı. Yani rekabet branşa göre çok değişiyor: bazı branşlarda yerleşmek yüksek puan isterken bazılarında tercih eden herkese yer kalıyor.
Bu Sayılar Hazırlığınız İçin Ne Anlama Geliyor?
- Hedef branşın son dönem taban puanına bakın. Genel aday sayısı yerine hedeflediğiniz branşın ve kurumun son iki dönemdeki taban puanı belirleyicidir. TUS taban puanları aracında kurum kurum karşılaştırabilirsiniz.
- Doluluğu yüksek branşlarda pay bırakın. Kontenjanın tamamen dolduğu branşlarda son yerleşen adayın puanı, bir sonraki dönemde de benzer düzeyde olabilir; hedef puanınızı bu tabanın biraz üstüne koyun.
- İki dönemi birlikte planlayın. TUS yılda iki kez yapıldığı için Mart ve Ağustos dönemlerini tek bir hazırlık planının iki durağı olarak düşünmek, tek sınava her şeyi bağlamaktan daha sağlıklıdır.
- Puanınızı sınav yapısına göre çalışın. Temel Tıp ve Klinik Tıp testlerinin ağırlığı puan türüne göre değişir. Hangi testin hedef puanınıza ne kadar katkı verdiğini TUS puan hesaplama aracıyla görebilirsiniz.
TUS Hazırlığında Birebir Destek
Hedef branşınıza göre net hedefi, deneme takibi ve tercih stratejisini birlikte planlamak isterseniz TUS koçluğu sayfasına bakabilir, sorularınız için 0531 333 9833 numarasını arayabilirsiniz.
Sık Sorulan Sorular
2026 TUS'a kaç kişi girdi?
ÖSYM'nin sonuç açıklamasına göre 2026 Mart (1. dönem) TUS'a 29.766 aday girdi ve 26.184'ü 45 barajını geçti. Bir önceki dönemde, 2025 Ağustos'ta, sınava giren aday sayısı 31.411'di.
TUS'ta kaç kişi yerleşiyor?
2026 1. dönemde 10.155 kontenjana 8.237 aday yerleşti ve 1.918 kontenjan boş kaldı. Son yedi dönemde her dönem 7 ile 10 bin arasında aday yerleşti.
TUS'ta hangi branşlar tamamen doluyor?
2026 1. dönemde göz hastalıkları, dermatoloji, radyoloji, kulak burun boğaz, ortopedi ve psikiyatri kontenjanlarının yüzde 98'den fazlası doldu. Aile hekimliği, çocuk sağlığı ve genel cerrahide ise yüzlerce kontenjan boş kaldı.
TUS barajı kaç?
Tercih yapabilmek ve yerleştirmeye katılabilmek için TUS puanının en az 45 olması gerekir. 2026 Mart döneminde sınava girenlerin yaklaşık yüzde 88'i bu barajı geçti.
TUS yılda kaç kez yapılır?
TUS yılda iki kez yapılır: 1. dönem genellikle Mart'ta, 2. dönem Ağustos-Eylül döneminde. 2026'da sınavlar Mart'ta ve 23 Ağustos'ta yapıldı.